Εκδήλωση: Εικόνα
![εξωφυλλο βιβλιου](/sites/default/files/2023-08/%CE%BA%CF%89%CE%BD%CF%83%CF%84%CE%B1%CE%BD%CF%84%CE%B9%CE%BD%CE%BF%CF%85%CF%80%CE%BF%CE%BB%CE%B7.jpg)
Φιλολογικά Βραδινά: «Μνήμες της Κωνσταντινούπολης»
Εκδήλωση: Τοποθεσία
Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών 3ος όροφος
Δευτέρα, Νοέμβριος 19, 2018 - 19:00 - Δευτέρα, Νοέμβριος 19, 2018 - 21:00
Παρουσιάζει η φιλόλογος Ελένη Κίτσιου.Στην Πόλη των πόλεων, επτά μνημεία-σταθμοί της μακραίωνης ιστορίας της από το Βυζάντιο και την Οθωμανική αυτοκρατορία, έως σήμερα. Επτά συμβολικοί φόνοι, επτά θύματα, επτά αρχαία νομίσματα σε ένα μυθιστόρημα-ποταμό, όπου τα πάθη των ανθρώπων συναντούν την ιστορία και η περιπέτεια κλιμακώνεται μαζί με τη συγκίνηση. Στον 3ο όροφο της βιβλιοθήκης. Είσοδος ελεύθερη.