![φωτογραφία του ποιητή να κάθεται σε ένα τραπεζάκι καφέ](/sites/default/files/2020-02/%CE%B1%CF%81%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%BF%20%CE%BB%CE%AE%CF%88%CE%B7%CF%82%20%287%29.jpg)
«Λογοτεχνικά Βραδινά»
Η Δημόσια Κεντρική Βιβλιοθήκη Σερρών, σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Φιλολόγων Σερρών, τη Λέσχη Ανάγνωσης, το Σύλλογο Ελληνογαλλικής Φιλίας Σέρρες-Fosses και τη Μακεδονική Ένωση Καθηγητών Αγγλικής Δημόσιας Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ν. Σερρών – Δράμας διοργανώνει μια Δευτέρα κάθε μήνα τα Λογοτεχνικά Βραδινά, με παρουσιάσεις αγαπημένων λογοτεχνικών έργων και συζητήσεις. Θα πραγματοποιηθεί η 3η συνάντηση του 4ου κύκλου, με τη Γάλβα Βασιλική ( Σύλβα), καθηγήτρια γαλλικής γλώσσας και φιλολογία, και θέμα: Ζακ Πρεβέρ -"H ποίηση είναι το πιο όμορφο ψευδώνυμο που έχουμε δώσει στη ζωή.” Ο πιο γνωστός λαϊκός ποιητής της Γαλλίας , για τον 20ο αιώνα. Μια ματιά στη ζωή του διάσημου λογοτέχνη , μέσα από τα ποιήματα αλλά και τις επιτυχίες του στον κινηματογράφο και στο τραγούδι. Στον 3ο όροφο της βιβλιοθήκης. Είσοδος ελεύθερη.